اجرای دیوار گابیون

اجرای دیوار گابیون

دیوار گابیون یک نوع دیوار ساخته شده از سیم فولادی و سنگ یا بتن است که برای پشتیبانی از زمین، کنترل رودخانه، تقویت منطقه و جلوگیری از سیلاب و نیز استفاده در فضاهای سبز به کار می‌رود. این نوع دیوار تاثیری ظاهری متفاوت با دیوارهای عادی دارد و می‌تواند جزئی از طراحی‌ فضای باز و چشم انداز شما باشد.

برای اجرای دیوار گابیون، در ابتدا محل قرارگیری دیوار تعیین خواهد شد و ابعاد آن بررسی شده و براساس آن انواع فولاد و سنگ مناسب انتخاب خواهد شد. پس از این مرحله، مواد سنگی و فولادی به منطقه مورد نظر حمل و نصب خواهند شد. برای ساخت دیوار گابیون، از سه نوع سنگ استفاده می‌شود، سنگ معمولی، سنگ آهنی و سنگ بزرگ.

در روش ساخت دیوار گابیون ابتدا سیم فولادی با پرداخت بخار با سنگ جمع شده و پرسیده می‌شود تا ساختاری با مقاومت بسیار بالا بوجود آید و سپس به چیدن سنگ‌ها به صورت دقیق روی سیم فولادی می‌پردازند. پس از تقویت دیوار با کلیه قطعات سیم فولادی، با چین و چروک مسی صاف شده و لایه‌ای از بتن روی دیوار گابیون اعمال می‌شود تا پایداری و مقاومت بالای این نوع دیوار تضمین شود.

دیوار گابیون به دلیل راحتی در اجرا، دوام بالا، مقاومت در مقابل زلزله، تهویه مناسب، مدیریت بهینه آب و جذب دید مشهور شده است. برای نیمی از محیط های فضای باز امروزه دیوار گابیون در جهان به کار می‌رود و استفاده از آن برای ایجاد زمین های گلخانه ای و جلوگیری از سیلاب در نواحی روستایی بسیار رایج است.

غرفه لباس زیر مژینا


1. مراحل اجرای دیوار گابیون

دیوار گابیون یک نوع دیوار ساختمانی است که از ورق‌های فلزی، بتن و سنگ‌های بزرگ و بدون پوسته تشکیل شده است. این نوع دیوار به دلیل طراحی خاص و اجرای سریع و مقاوم در برابر فشار خاک بسیار محبوب است. در ادامه به شرح مراحل اجرای دیوار گابیون پرداخته می‌شود.

۱- طراحی و برنامه‌ریزی

قبل از هرچیز باید به یک بررسی کلی از زمین، توپوگرافی و دیگر ابعاد مرتبط با زوایای مختلف دیوار گابیون پرداخته شود. سپس باید مشخص شود که چه نوع دیوار گابیون و به چه ارتفاعاتی نوع اجرای آن مناسب است.

۲- آماده‌سازی سطح

پس از تعیین محل دیوار گابیون، کار برای آماده‌سازی سریع و با کیفیت سطح انجام می‌شود. تمام روغن و چربی روی زمین برداشته شده و اگر نیاز به روان کننده خاک (از قبیل گچ، گل) وجود دارد، باید استفاده شود.

۳- کار با پانل‌ها و مهره‌ها

شروع به پر کردن مهره‌ها با خاک می‌شود. در این مرحله، لازم است که پانل‌ها و مهره‌ها باید به دقت بررسی شوند تا در آینده، هیچ گونه مشکلی در ساختار دیوار گابیون به وجود نیاید.

۴- ساختار بنایی

پس از این که پانل‌ها و مهره‌های پوشش داده شده‌اند، نوبت به اجرای دیوار اصلی می‌رسد. آسیاب و خط تولید بنایی در مورد طول و عرض دیوار تعیین شده پیش می‌روند و ماسه، ماسه و سیمان خمیری به همراه تکنولوژی گیره درست کننده گاردی مناسب ساختار دیوار گابیون باید اعمال شود.

۵- پر کردن داخل با تراکم دقیق

پس از اتمام ساختار بنایی، می‌توانید با استفاده از لودر در مواد مختلفی از قبیل سنگ‌های شکن، سنگ‌های گرد و غبار و خاکی که برای سازنده تراکم مناسب دارند، اقدام به پر کردن دیوار گابیون کنید. سعی شود تمامی موادی که پر می‌شوند، با تراکم مناسبی نگهداری شوند.

۶- نصب رفع لوله سیال حیاتی

این پایان کار در قیاس جای خود در رفع لوله سیال حیاتی است. با برداشتن زایران از بازآوری لوله، پایان کار را در این مرحله مشاهده می‌کنید. واکنش چند روزه 迸ت تراکم دیوار و سپس خزنده توسط قطعات داخلی شروع می‌شود و دیوار گابیون شما آماده استفاده خواهد بود.2. استفاده از قطعات پیش ساخته در اجرای دیوار گابیون

قطعات پیش ساخته در اجرای دیوارهای گابیون باعث سهولت و تسریع در این عملیات می‌شود. در اجرای این نوع دیوارها، ابتدا براساس طرح مورد نظر، محل دیوار مشخص می‌گردد. سپس، با استفاده از قالب‌های پیش‌ساخته، قطعاتی با ابعاد و اندازه‌های مشخص به همراه تعداد موردنیاز تولید می‌شوند. تعداد قطعات پیش‌ساخته موجود در بازار بسیار زیاد است و با توجه به نوع پروژه، می‌توان قطعات مناسب را انتخاب کرد.

در ادامه، قطعات پیش‌ساخته روی محل ساخت دیوار قرار می‌گیرند و با استفاده از یک جرثقیل، قسمت‌های مختلف دیوار در کنار هم قرار می‌گیرند. قطعات پیش‌ساخته با اتصالاتی که قبلا روی آن‌ها نصب شده بود، به هم متصل می‌گردند و بعد از اتمام کار، یک دیوار گابیون محکم و قابل اعتماد به دست خواهیم آورد.

استفاده از قطعات پیش‌ساخته غیر از تسهیل در اجرای پروژه، به سرعت اجرای آن نیز کمک می‌کند. علاوه بر این، عمر طولانی و قابلیت تحمل بار بالا از دیوارهای گابیون با استفاده از قطعات پیش‌ساخته تضمین می‌شود. با توجه به این موارد، استفاده از قطعات پیش‌ساخته در اجرای دیوارهای گابیون توصیه می‌شود.3. انتخاب مواد مناسب برای ساخت دیوار گابیون

ساخت دیوار گابیون یکی از روش‌های محبوب برای ساخت دیوار است که در آن از موادی مانند سنگ، بلوک، بستنی و یا برگه‌های فولادی و بافت نرمال یا بافت گالوانیزه‌شده استفاده می‌شود. یکی از نکات مهم در ساخت دیوار گابیون، انتخاب صحیح و مناسب مواد استفاده شده است. در ادامه به بررسی نمونه‌هایی از مواد مناسب برای ساخت دیوار گابیون می‌پردازیم.

مواد معدنی مانند سنگ و بلوک‌های مختلف از جمله مواد مورد استفاده در ساخت دیوار گابیون می‌باشند. سنگ‌های مناسب باید دارای مقاومت و سختی کافی باشند، تا در برابر فشار خاک و یا تحمل وزن بار مثلا نیروی بستر و یا بار متحرک از سطح فرودگاه از کندربرداری نشکند. با توجه به این نکات، سنگ‌ های آهنگین و چرمدار برای ساخت دیوار گابیون مناسب هستند.

مواد از جمله برگه‌های فولادی و بافت نرمال یا بافت گالوانیزه‌شده نیز می‌توانند در ساخت دیوار گابیون کاربرد داشته باشند. این مواد ضمن اینکه مقاومت فشاری بالایی دارند، قابلیت انعطاف و حرکت در برابر ارتعاش و تخمل نیز دارا هستند و بنابراین قابلیت تحمل استرس و ارتعاش در زمان زلزله را دارا هستند.

در پایان، مصالح دیگری مانند بستنی و یا بلوک‌های سیمانی نیز می‌توانند برای ساخت دیوار گابیون استفاده شوند. با این حال، مقاومتشان نسبت به مصالح معدنی کمتر بوده و بستر سختی جهت قرارگیری آن‌ها می‌تواند دشواری برای ساخت دیوار گابیون ایجاد کند.

در کل، باید در انتخاب مصالح ساختمانی مناسب برای دیوار گابیون به نکاتی مانند مقاومت، انعطاف‌پذیری و توانایی تحمل فشار و ارتعاش دقت کرده و مصالح مناسب را انتخاب کرد.4. تهیه زمین و محیط برای اجرای دیوار گابیون

تهیه زمین و محیط برای اجرای دیوار گابیون، مرحله مهم و بسیار حائز اهمیت در طراحی و اجرای این نوع از دیوارها می‌باشد. این دیوار برای کنترل رسوب‌های خاکی و جلوگیری از فرسایش خاک مورد استفاده قرار می‌گیرد و نیازمند به یک زمین خوب برای قرارگیری می‌باشد.

در این مرحله ابتدا باید از سطح زمین، تمام مواد آلوده و زباله‌های موجود را برداریم و با یک ماشین بولدوزر سطح زمین را صاف کنیم. بهتر است که زمین چراغ باشد تا بتوان بهتر و راحت‌تر دیوار را به زمین بچسبانیم.

سپس برای تخلیه آب و جلوگیری از رطوبت در زمین باید چاه‌های لوله‌گذاری جمع آوری آب را در زمین حفر کرده و با توجه به بار سنگین دیوار، باید زمین با یک لایه چرمه پوشانده شود.

در این مرحله، برای حفظ زمین و جلوگیری از سیلاب، می‌بایست سیستم تخلیه آب به شیوه‌ای یکپارچه و مطمئن بصورت پی‌شکن دیوار، همراه با دروازه‌های تحت فشار مخصوص آنرا طراحی کنیم. به این منظور باید لوله‌های دفع آب و راندال‌های سازگار را بصورت بهینه طراحی و پیاده سازی نماییم.

بعد از این مراحل، محیط در ابتدای دیوار تراشه شده و با یک سطح صاف مجهز شده است و آماده شروع به کار بصورت دیوار گابیون می‌باشد. از آنجایی که دیوار گابیون دارای بار زیادی می‌باشد، بهتر است در محاسبات و طراحی دیوار، به تجربه و دانش فنی متخصصین مراجعه نموده و به دقت به برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های لازم بپردازیم.5. نحوه نصب دروازه ها و پله های دیوار گابیون

نصب دروازه‌ها و پله‌های دیوار گابیون به دلیل کاربرد گسترده این نوع دیوار، بسیار مهم و حیاتی است. مراحل انجام این کار برای برقراری ایمنی و راحتی در استفاده از دیوار گابیون مهم هستند. در ادامه این مقاله، نحوه نصب دروازه‌ها و پله‌های دیوار گابیون توضیح داده خواهد شد.

نصب دروازه‌ها: برای نصب دروازه در دیوار گابیون، ابتدا لازم است که یک بازوی دیوار گابیون بریده شود تا مکان دروازه بر روی دیوار تعیین شود. سپس برای نصب یک دروازه می‌توان از بسته‌های شیشه‌ای با سایز مناسب استفاده کرد. برای دایره محافظتی (که لوله در محل شریک است) هاردی (یا پلاستیک) به کار می‌رود و مقداری بتن تثبیت شده در هر دو طرف زنجیر همچنین آن را به دیوار گابیون متصل می‌کند. در نهایت، اتصال زنجیر به دروازه با استفاده از پیچ آن انجام می‌شود.

نصب پله‌ها: برای نصب پله‌ها، لازم است که پیش از هرچیز در دیوار گابیون به صورت مداوم زیر پله چند بلوک بتونی را قرار داده و با کف دیوار را ارتباط دهید. سپس به وسیله یک کلید، پله را به بلوک‌های بتونی اتصال دهید. پلاستیک تثبیت کننده نیز برای حفظ ثبات پله بر روی بلوک‌های بتونی بکار می‌رود.

در نهایت، نصب دروازه‌ها و پله‌های دیوار گابیون نیازمند نیروی کارآمد و باتجربه است. قابلیت ایجاد پایداری و ایمنی در بلوک‌ها و دیوارهای گابیون از اهمیت بسیاری برخوردار است و با در نظر داشتن تمامی قوانین و راهکارهای مناسب می‌توان از طرح‌های پرطرفدار دیوارهای گابیون نهایت استفاده را برداشت.6. مراحل پوشش دادن دیوار گابیون با گیاهان

دیوار گابیون یکی از رایج‌ترین روش‌های ساخت دیوار در حوزه ساخت و ساز است. این دیوارها معمولاً از محصولات سنگی مانند گرانیت، شیل، سیمان و سنگ های مرمر تشکیل شده اند که با استفاده از سیم نانور با هم تهیه شده اند. اما برای جذابیت و زیبایی بیشتر می‌توان دیوارهای گابیون را با مراحل پوشش دادن با گیاهان تزیین کرد.

ایجاد یک دیوار گابیون با استفاده از گیاهان نیاز به برنامه‌ریزی و انتخاب مناسب گیاهان دارد. گیاهانی که برای پوشاندن دیوار گابیونی مناسب هستند باید مقاومت کافی در برابر شرایط محیطی داشته باشند. همچنین باید کم توقع و خود-سازگار باشند و مانع از رشد علف های هرز و حشرات باشند. از میان گیاهان مناسب می‌توان به خزه‌های مینیاتوری، گل‌های پوشیده‌زمین و درختان شوبارنا اشاره کرد.

یکی دیگر از مهمترین مراحل پوشش دادن دیوار گابیون با گیاهان، فرایند نصب پهنه‌های پوششی یا "پرکردن" دیوار با گیاهان است. پهنه های پوششی مناسب باید برای جلوگیری از رسوب خاک و رشد علف های هرز کافی ارتفاع داشته باشند. در این مرحله، انواع گیاهان روی پهنه پوششی قرار داده می‌شوند تا به صورت طبیعی در فضای ایجاد شده بین دیوار و پهنه‌های پوششی رشد کنند.

آخرین مرحله، مراقبت و نگهداری از گیاهان است. این مراحل به زمینی کردن، شستشو، کود دهی و رفع نمونه های پوک برای جلوگیری از شکستن پهنه پوششی شامل می‌شود. توجهی به این نکته مهم است که باید برای محافظت از پهنه‌های پوششی، به آبیاری و تغذیه نیازمندی‌های اصلی گیاهان توجه شود.

در نتیجه، پوشش دادن دیوار گابیون با گیاهان یک روش جذابی برای تزیین و چیدمان فضا است که با توجه به نکات ذکر شده می توان بهترین نتیجه را به دست آورد. همچنین با توجه به ماهیت گیاهان ، آب مصرفی نیز از مصرف های پایین تری برخوردار است.